Гестагенні препарати при клімаксі

Гормонозамісна терапія при клімаксі — препарати

У житті кожної жінки рано чи пізно настає згасання функції яєчників, яке називається пременопаузальном періодом, поступово приводить до клімаксу. Раніше вважалося, що клімакс — це фізіологічний процес і не варто в нього втручатися. А призначення препаратів жіночих гормонів при клімаксі може принести більше шкоди, ніж користі. Ми постараємося докладно розглянути всі «за» і «проти» гормонозаместительной терапії при клімаксі, а також дамо опис найбільш часто призначаються препаратів.

Замісна гормонотерапія при клімаксі — препарати

Той, хто думає, що жіночі статеві гормони виконують тільки репродуктивну функцію, глибоко помиляється. Естрогени беруть активну участь в регуляції обміну речовин, підтримують роботу мозку, регулюють функціонування серцево-судинної системи, а також впливають на імунітет. Своєчасне призначення жіночих гормональних таблеток або свічок при клімаксі дозволяє уникнути таких неприємних моментів, як остеопороз, атеросклероз, збільшення маси тіла та хвороба Альцгеймера.

Серед препаратів для замісної гормональної терапії виділяють таблетовані форми, креми, свічки, трансдермальні пластирі та гормональні спіралі.

При проведенні гормонотерапії при клімаксі перевагу віддають рослинним препаратам. Весь перелік синтетичних гормональних препаратів при клімаксі можна розділити на монофазні, двофазні і трифазні.

Однофазні гормональні препарати в одній таблетці містять як естроген, так і прогестерон. Тоді, як двофазні гормональні препарати при клімаксі включають в себе набір різнокольорових таблеток, кожна з яких містить або естрогени, або прогестерон, і пити їх слід строго в певні дні. Прийом таких таблеток дозволяють сформувати регулярний менструальний цикл в пременопаузі і менопаузі.

Свічки гормональні при клімаксі призначають для усунення дисфункції сечостатевої системи (сухість, печіння і свербіж у піхві). До таких препаратів належать свічки Овестін і Естріол, і вони містять велику дозу естрогенів.

Фармакологічні при клімаксі

При клімаксі, який важкий перебіг, а також супроводжується тривалими кровотечами, рекомендують установку гормональної внутрішньоматкової спіралі Мірена. Діюча речовина такий спіралі — чистий гестаген левоноргестрел. Спіраль встановлюється на 5 років, є хорошою профілактикою гіперплазії ендометрія і маткових кровотеч.

Гормональні препарати при клімаксі — назви

Наведемо приклади найбільш часто призначаються гормональних таблеток при клімаксі і їх аптечні назви. Велика їх частина містить як естрогени так і прогестерон, який є відмінною профілактикою гіперплазії ендометрія:

  • при клімаксі, що протікає з клінікою гіперандрогенії (підвищений оволосіння, зниження тембру голосу, облисіння, підвищення жирності шкіри) призначають препарати Клімонорм, Клімен, Дивина та ціклопрогінова — їх слід приймати 21 день (упаковку), після чого зробити перерву 7 днів;
  • при виражених ознаках старіння (сухості шкіри, появі зморшок) призначають гормональні препарати, що містять в своєму складі андрогени (Гінодіан-Депо) -він випускається в розчині і призначається у вигляді ін'єкцій 1 раз на місяць;
  • жінкам, які перенесли видалення матки, призначаються тільки препарати естрогенів.

Таким чином, з настанням клімаксу жінка може залишатися жінкою і жити нормальним повноцінним життям, якщо грамотний лікар-гінеколог правильно підбере їй препарати для проведення замісної гормональної терапії.

Клімакс і замісна гормональна терапія (ЗГТ)

Середній вік початку клімактеричного періоду — 50 років. Причиною неприємних симптомів цього періоду є нестача в організмі жіночих статевих гормонів естрогенів і гестагенів.

Типовими для клімаксу симптомами є:

1. припливи. Ними страждає до 75% жінок.

2. підвищене потовиділення. Симптом проявляється приблизно у 68% представниць слабкої статі в період менопаузи.

3. Перепади настрою. Характерні для 50% жінок.

4. безсоння. Виявляється у 49% жінок.

Ці симптоми змушують жінок нервувати, в результаті чого їх стан погіршується. У деяких випадках прояви клімаксу можуть довести жінку до депресії або до нервового зриву.

Сприяє появі стану пригнічення у жінок в цей період і те, що зниження рівня естрогену в крові викликає зменшення вироблення серотоніну, або гормону задоволення. Порушення сну є наслідком зростання кількості лютеонізірующего гормону. Наслідком гормонального дисбалансу є і всі інші прояви, характерні для клімактеричного періоду.

Брак статевих гормонів в період менопаузи призводить також до патологій, які проявляться в майбутньому. До них відносяться:

1. Інфаркт, гіпертонія, ішемічна хвороба серця, хвороби судин.
2. Нетримання сечі.
3. Остеопороз.
4. Хвороба Альцгеймера.

У той же час лікування гормонального збою на ранньому етапі усуне всі неприємні прояви клімаксу і суттєво знизить ризик перерахованих вище ускладнень.

Що ж робити?

Єдиним методом лікування клімактеричного синдрому є замісна гормональна терапія (ЗГТ). Існують також допоміжні методи.

Уже понад 20 років метод ЗГТ користується великою популярністю в Європі, США і Південно-Східної Азії. Досвід і практичні дослідження показали, що ця методика є ефективною профілактикою хвороби Альцгеймера, хвороб серця, остеопорозу, судинних порушень. У той же час жодне з досліджень не довело, що ЗГТ є причиною розвитку онкологічних захворювань молочних залоз і ендометрію.

Естроген-гестагенні препарати ефективно борються з приливами і підвищеним потовиділенням, допомагають поліпшити настрій, якість сну .

Протипоказаннями до прийому гормональних препаратів є:

1. Цукровий діабет і пов'язані з ним важкі судинні порушення.
2. Хвороби крові.
3. Тромбози.
4. Ниркова і печінкова недостатність.
5. Злоякісні новоутворення статевих органів.

Перш, ніж призначати гормональну замісну терапію, лікар зазвичай виписує направлення на необхідні обстеження. Призначати і контролювати ЗГТ може тільки гінеколог.

Тривалість прийому гормональних препаратів повинна становити не менше року. В іншому випадку симптоми менопаузи можуть повернутися. Для профілактики віддалених наслідків гормонального дисбалансу приймати спеціальні препарати слід протягом 5 років.

Сучасні медики і учені планують в майбутньому почати практикувати комбінування ЗГТ з препаратами, що пригнічують гормон старіння, що дозволить жінкам зберігати здоров'я і красу довгі роки.

Ановлар, молочних залоз і позаматкової препарати в лікуванні клімаксу

при лікуванні ановлар у хворих в пременопаузі І. Л. Мануїлова і співавт.відзначили зникнення припливів протягом перших 5-7 днів прийому препарату і відсутність відновлення їх при подальшому зниженні його дози.
позитивний ефект поєднується з істотним зниженням рівня в крові ЛГ в 6 разів у хворих в пременопаузі і в 8 разів — в постменопаузі і екскрецією його із сечею. У хворих в першій фазі климактерия після відміни препарату відзначена поява rebound — ефекту з підвищенням рівня ЛГ у порівнянні з вихідним в 2,5 рази. На ЕЕГ в процесі лікування синтетичними прогестинами у кожної другої хворої з'являється стійкий а-ритм, зникають дізарітміі; поряд з цим у хворих з «плоскими» вихідними ЕЕГ тенденції до нормалізації при лікуванні протягом 4-5 місяців не зазначено.

Молочних залоз і позаматкової препарати ефективні і при ускладнених формах клімактеричного синдрому. Відзначено, зокрема, позитивний результат і у хворих клімактеричний кардиопатией [Кретова Н. Е. та ін.] При диференційованому підборі доз бісекурін в залежності від рівня естрогснних впливів: при збереженому циклі-по 1 таблетці бісекурін щодня, при порушеному циклі на тлі гіпоестрогенії — по 1/2 таблетки в день, при гіперестрогенії — по 1/4 таблетки протягом 21 дня.

У 28 з 38 лікованих хворих клімактеричний кардиопатией для отримання стійкого ефекту виявилося достатнім проведення трьох 21-денних курсів лікування; у інших стійкого позитивного результату вдалося домогтися лише після пролонгованих курсів лікування протягом 10-14 міс підтримуючими дозами після основного курсу лікування трьома 21-денними циклами (по 1 / 6-1 / 8 таблетки біосекуріна 2-3 тижнів з перервою на 1-2 міс). У частини хворих в процесі одужання відзначено повну відповідність між зворотним розвитком клінічних симптомів і позитивною динамікою електрокардіографічних змін. У інших хворих, з більш значними змінами ЕКГ до лікування, позитивна динаміка її спостерігалася лише після включення в комплекс лікувальних заходів препаратів трофічної дії і нормалізують електролітний баланс в серцевому м'язі.
У хворих, які страждали на гіпертонію I стадії, настала стійка нормалізація артеріального тиску.

особливе увага і безперервну вже протягом другого десятиліття дискусію викликає питання про призначення жінкам перехідного віку препаратів, що містять тільки естрогенні гормони.Існують принципово різні точки зору на завдання і цілі застосування естрогенів у жінок в період вікової біологічної трансформаціі- від тривалого профілактичного призначення їх з замісної метою для підтримки постійного метаболічного рівноваги до раціонального і суворого обмеження лікування короткостроковими курсами можливо більш низькими дозами.

До синтетичних естрогенів відносяться препарати естрадіолу і його похідних (естрадіол-діпропнопат, естрадіол-валерианата, естрадіол-бензоат, етініл-естрадіол, местранол, етініл-естрадіол-сульфонат і ін.), препарати естрону і його похідних (фолликулин, стабілізований мононатріевий сульфат естрону і т. д.) і естріолу (естріол, овестин) і його похідних, в тому числі естріол-сукцинат. Другу групу препаратів — так званих кон'югованих естрогенів, які є метаболітами переважно плацентарного походження, складають естрогени з натуральних джерел (сеча лошат кобил) -премарін, Пресомен, а також отриманих синтетичним шляхом — генезис.

В склад премарін. зокрема, входять естрон (50-60%), еквілін і 17а-дігідроеквілін (до 30%) і в невеликих кількостях 17-естрадіол (5-15% о), еквіленін, 17а-дігідроеквілешш у вигляді натрієвих солей їх сірчанокислих ефірів.

Різняться між собою і біологічні властивості класичних естрогенів ендо- та екзогенного походження. Естрадіолу 17р (Е2) властива здатність викликати в органах-мішенях проліферативний ефект. Естріолу (Е3) притаманне антиестрогенна вплив на гормонально-залежні структури ендометрія і молочних залоз. Відносно естрогену (Ei) висловлюється припущення про можливий Карциногенний його дії [Stoll, Teter, Krzywdzinski].

Високий лікувальний ефект естрогенів при клімактеричному синдромі пов'язують з його парасімпатоміметіческіе дією, захисно-регулюючим впливом на серцево-судинну систему. У хворих зникають припливи, поліпшуються самопочуття, стан, психіки і шкіри. За спостереженнями Carol і співавт. у хворих, які лікувалися протягом року переривчастими курсами естрогенів при природному настанні менопаузи і після хірургічного виключення функції яєчників, спостерігається зниження рівня систолічного артеріального тиску в середньому на 15 мм рт. ст.діастоліческого- на 10 мм.

До початку лікування рівень систолічного артеріального тиску був 160 мм рт. ст. у 15% хворих, 140 мм. рт. ст.- у 58%, а через рік після проведеного лікування лише у 2% хворих досягав 160 мм і у 21% -150 мм рт. ст. що поєднувалося одночасно з нормалізацією судинних реакцій при проведенні функціональних проб.

Джерела: http://womanadvice.ru/gormonozamestitelnaya-terapiya-pri-klimakse-preparaty, http://natural-medicine.ru/ladyhealth/10707-klimaks-i-zamestitelno-gormonalnaya-terapiya-zgt.html, http: //meduniver.com/Medical/Ginecologia/332.html

Коментарів поки немає!