Перші ознаки клімаксу у жінок

До настання клімаксу жінки ставляться по-різному. Одні сприймають його як черговий етап природних змін в організмі. Інші бояться, чекаючи невідомих ознак погіршення здоров'я. Існують і ті, хто сприймає його як кінець життя. Таких жінок навіть думки про наближення цього періоду доводять до нервово-психічного розладу. Для клімаксу характерний ряд неприємних симптомів, пов'язаних з гормональною перебудовою. Виявивши у себе симптоми його початку, жінка може вчасно вжити заходів, що дозволяють їх полегшити.

періоди клімаксу

Клімактеричні зміни відбуваються протягом декількох років.

пременопауза починається приблизно в 40-45 років. При цьому місячні приходять нерегулярно, все з великими інтервалами, стають більш мізерними. Імовірність настання вагітності значно зменшується.
менопауза — це період, що становить 12 місяців після останньої менструації.
постменопауза означає повне припинення вироблення яйцеклітин в яєчниках.

Терміни настання клімаксу і його тривалість можуть бути різними, це залежить від особливостей фізіології, кількості вагітностей та абортів, психологічних та інших чинників.

Рано вважається клімакс, що наступив до 40 років, пізнім — після 55 років.

Ознаки клімактеричних змін у жінок

Першими ознаками клімаксу у жінок є:

  1. Припливи — раптова зміна відчуттів спека і ознобу. Припливи супроводжуються слабкістю, нападами запаморочення і серцебиття, мігренню, пітливістю.
  2. Зміни зовнішності: утворення зморшок. порушення шкірної пігментації. сухість шкіри, погіршення стану волосся і зубної емалі, ламкість нігтів.
  3. Виникнення захворювань кісткової системи, пов'язаних з дефіцитом кальцію в організмі.

Для клімактеричного періоду характерно погіршення роботи серцево-судинної системи. Тому такі ознаки, як підвищення артеріального тиску, головні болі, порушення серцевого ритму, також нерідко свідчать про початок клімактеричних змін.

Все це є результатом вікової гормональної перебудови. В організмі молодої жінки головну роль грають гормони яєчників (естроген, прогестерон), що визначають статеву активність і здатність до оновлення клітин різних тканин. При клімаксі підвищується рівень так званого фолікулостимулюючого гормону (ФСГ), за рахунок чого знижується рівень естрогену. Це викликає старіння організму.

Як визначити початок клімактеричного періоду

Знаючи про початок цього періоду, жінка зможе приділити своєму здоров'ю підвищену увагу, проходити регулярне обстеження у гінеколога та інших фахівців. Це допоможе уникнути багатьох серйозних захворювань.

Для визначення початку менопаузи робиться спеціальний тест на ФСГ. При її настанні спостерігається стійке підвищення рівня цього гормону в сечі в порівнянні з репродуктивним періодом, коли він коливається в різні моменти менструального циклу.

Якщо у жінки ще є місячні, але ознаки клімаксу вже з'явилися, то такий тест проводиться в один з 6 днів від початку менструації, потім повторюється ще через тиждень. Проводиться 2-3 тести на вміст ФСГ в сечі. Якщо воно стабільно високе, це говорить про настання клімактеричних змін.

Якщо менструації вже стали нерегулярними і наступають рідко, то перший тест робиться в будь-який день, а наступні — з інтервалом в 1 тиждень.

Відео: Гормонотерапія при клімаксі

Симптоми раннього клімаксу

Іноді симптоми таких змін проявляються вже після 35 років. Погіршення терморегуляції через зниження функцій гіпоталамуса викликає поява припливів. Звичайним симптомом, характерним для жінок при ранньому початку клімактеричного періоду, є сухість піхви, через що часто виникають запальні захворювання сечостатевих органів.

Першим симптомом ранньої менопаузи є зниження статевої активності. У жінок, які переживають цей стан, частіше буває безсоння, як наслідок, дратівливість, поганий настрій, депресія.

Причини раннього клімаксу

Однією з можливих причин настання клімактеричних змін у жінок 35-40 років може бути ранній початок менструацій (до 12 років). Важливу роль відіграє фактор спадковості, а також спосіб життя. Постійні стреси, емоційні та фізичні перевантаження, нездорова екологія, наявність шкідливих звичок прискорюють процес згасання дітородних здібностей.

Прискорити настання клімаксу можуть також:

  • використання оральних контрацептивів;
  • тривале лікування за допомогою гормональних препаратів;
  • захворювання щитовидної, підшлункової залоз, статевих органів;
  • ослаблення імунітету;
  • інфекційні та пухлинні захворювання.

Відео: Причини і профілактика раннього клімаксу

Профілактика і лікування раннього клімаксу

Раннє настання клімактеричних змін підвищує ризик виникнення у жінки цукрового діабету, остеопорозу, захворювань серця. Зростає ймовірність появи пухлин.

рекомендація: Ранні клімактеричні зміни можна призупинити, якщо вчасно помітити перші симптоми, виявити причину. Рекомендується проходити гінекологічне обстеження не рідше, ніж 1 раз в півроку.

Велике значення для профілактики раннього настання менопаузи є своєчасне звернення до лікаря при появі гінекологічних, ендокринних захворювань, обережний підхід до застосування гормональних препаратів (зокрема, протизаплідних засобів). Важливу роль відіграє загартовування організму, зміцнення імунітету, вітамінізоване харчування, фізична активність, регулярний секс.

При появі перших ознак раннього клімаксу жінка повинна звернутися до лікаря, пройти обстеження для своєчасного виявлення причин. При необхідності призначається гормонотерапія, засоби для зміцнення імунітету, вітаміни.