Краснуха: симптоми, лікування і профілактика

Як проявляється краснуха: симптоми з'являються не відразу

Краснуха симптоми дає не відразу після зараження. У цього інфекційного захворювання є досить тривалий інкубаційний період. У цей час вірус краснухи адаптується в організмі малюка, активно розмножується і готується до централізованої атаці на різні органи і системи. Зазвичай інкубаційний період при придбаній краснусі становить від 10 до 21 дня. Середня тривалість інкубаційного періоду у дітей молодшого та ясельного віку становить 18 днів. Поки триває інкубаційний період краснухи у дітей не виявляється ніяких зовнішніх симптомів та ознак.

Але і після закінчення інкубаційного періоду краснуха симптоми дає далеко не завжди. Відповідно до клінічних спостережень останніх років, більш ніж у половини дітей краснуха протікає в прихованій формі. Вона ще носить назву субклінічної, В цьому час симптоми краснухи виражені або дуже слабо або не визначаються зовсім. Нормальна форма перебігу краснухи у дітей починається гостро, з продромального періоду, який в середньому триває 2 — 3 дні. Основні симптоми краснухи в цей час полягають в істотному збільшенні різних груп лімфатичних вузлів. Зокрема, спостерігається гіпертрофія і хворобливість потиличних, підщелепних, завушних лімфатичних вузлів. Збільшується їх щільність і підвищується чутливість до пальпації. При гострому початку хвороби лімфатичні вузли видно, вони проступають над шкірою шиї. також краснуха симптоми може давати у вигляді катаральних явищ. Серед них відзначаються такі, як почервоніння слизових оболонок ротоглотки, закладеність носових ходів, біль в горлі. сухий кашель, викликаний запаленням піднебінних мигдалин.

Краснуха симптоми проявляється і в залежності від віку малюка. Найбільш гостре і тяжкий перебіг захворювання спостерігається у дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. У дітей грудного та ясельного віку краснуха симптоми дає незначні і протікає легше. У більш старшому віці в продромальному періоді краснухи спостерігається різке підвищення температури тіла.Зазвичай значення термометра фіксуються на позначці в 38 градусів за Цельсієм. Після появи шкірних висипань температура тіла нормалізується. Якщо в перебіг хвороби не приєднується стороння інфекція, то підвищення температури тіла дитини більше не спостерігається.

Поширені ознаки краснухи у дітей

Найпоширеніші ознаки краснухи у дітей включають в себе не тільки катаральні явища. Визначити краснуху стає досить просто після того як закінчується продромальний період. В цей час на тілі хворого з'являється характерна дрібна червона висипка. Висипання з'являються одночасно на всіх ділянках тіла малюка. У ряді випадків висип від краснухи може набувати мокнучий характер. Однак набагато частіше зустрічається класична форма шкірних висипань. Це дрібні рожеві точки, розсіяні по всьому тілу. У деяких місцях спостерігається злиття окремих елементів. Більшою мірою уражаються сідничні області, передня поверхня черевної стінки, згини кінцівок, зовнішні поверхні стегон, спина.

Висип тримається приблизно 3 — 5 днів. Потім вона починає швидко бліднути і через кілька годин зникає без будь-яких наслідків. Висип від краснухи не залишає після себе підвищеної пігментації, рубцевих змін шкіри і лущення рогового шару епідермісу.

До поширених ознак краснухи можна віднести і генерализованное запалення заднешейнизх лімфатичних вузлів. Ця ознака краснухи дозволяє вже в перші години захворювання диференціювати її від простудних захворювань, які так само супроводжуються болем у горлі і підвищенням температури тіла. Збільшення лімфатичних вузлів не супроводжується їх спаяністю з навколишніми тканинами. Пальпація злегка болюча. Гіпертрофія лімфатичних вузлів виявляється за кілька днів до появи шкірних висипань і триває протягом 2 тижнів після зникнення висипу. У практиці педіатрів відомі також випадки, коли збільшення лімфатичних вузлів зберігалося протягом декількох років після перенесеної краснухи. Це нормальне явище, яке свідчить про те, що в організмі дитини йде активна боротьба проти вірусу краснухи. Біль в горлі і підвищення температури тіла також зникає разом з висипаннями. Катаральні явища в подальшому не виникають

Які дає краснуха симптоми у дітей старшого віку

Якщо в грудному і ясельном віці батьки можуть навіть не помітити, що їхній малюк перехворів краснухою, то в більш старшому віці це захворювання не помітити складно. гострий початок і бурхливу течію супроводжуються цілою низкою неприємних симптомів. почати слід з того, що підвищення температури тіла і біль в горлі при краснусі відзначається тільки у дітей старшого віку, підлітків і дорослих людей. Шкірні висипання у старшому віці сильніші і мають високу тенденцію до злиття. Вони супроводжуються сильним свербінням шкіри.

Також у дітей більш старшого віку краснуха симптоми може давати у вигляді ураження слизових оболонок очей. Це прояви у вигляді кон'юнктивіту, боязні сонячного світла, сльозотечею. До цих явищ дуже швидко приєднуються явища риніту у вигляді нежиті і закладеності носових ходів. Після появи висипу дітей старшого віку можуть почати турбувати летючі болі в великих суглобах, м'язової тканини. при огляді можна виявити почервоніння шкірних покривів над поверхнею суглобів. Хворобливість при пальпації. При неправильному лікувальному підході артрити і міозити у підлітків можуть переходити в хронічні форми перебігу хвороби.

Дуже часто у дітей при краснусі уражаються дрібні суглоби кистей рук і стоп ніг. Надалі запальний процес може поширитися на великі гомілковостопні, колінні, плечові і ліктьові суглоби. При правильному веденні лікування краснухи болю в суглобах проходять повністю протягом 2 тижнів після зникнення шкірних висипань. У хлопчиків в підлітковому віці краснуха може спровокувати запалення сім'яних канатиків і яєчок. У дівчаток в підлітковому віці явища аднекситу на тлі краснухи зустрічаються не часто.

Наслідки краснухи у дітей

Наслідки краснухи у дітей можуть бути самими різними. Все залежить від віку малюка і форми перебігу захворювання. Як правило, легкі, субклінічні форми краснухи не залишають після себе абсолютно ніяких наслідків. Самим грізним наслідком краснухи вважається енцефаліт. Це ускладнення зустрічається виключно в підлітковому і дорослому віці. Частота ураження оболонок головного мозку після краснухи становить мізерно малі величини, це приблизно 1 випадок на 10 000 діагностованих випадків інфікування. Зазвичай енцефаліт розвивається дуже швидко, до початку шкірних висипань.У рідкісних випадках аутоімунний енцефаліт виникає після того, як на шкірі хворого з'явилася генералізований висип.

Першими проявами енцефаліту у хворої дитини стає різке погіршення стану, яке супроводжується розладом і сплутаністю свідомості. До цього дуже швидко приєднуються менінгеальні симптоми. У важких випадках розвивається судомний синдром, який може привести до зупинки дихання та пригнічення серцевої діяльності. Без своєчасної медичної допомоги все це ожет привести до загибелі дитини.

Друге серйозне наслідок краснухи у дітей — це ураження центральної нервової системи. Це може проявлятися у вигляді парезів і паралічів, зниження чутливості окремих ділянок шкіри, погіршення зору і слуху. Частота таких наслідків краснухи становить близько 25 відсотків від загальної кількості захворювань. Більше 30 відсотків дітей з ураженням центральної нервової системи при краснусі гинуть.

Віддалені за часом наслідки може давати і вроджена краснуха. У далекому 1975 році вперше було діагностовано порушення мозкової діяльності у підлітка, який у внутрішньоутробному періоді переніс краснуху. В даний час лікарям достеменно відомо, що наслідки краснуха може давати і через кілька років. Це може проявлятися у вигляді порушення психічного розвитку дитини, його розумову неповноцінність, порушення мови і листи. Зниження рівня інтелектуальних здібностей часто супроводжується порушення координації рухів і неузгодженістю роботи окремих ділянок мозку. На жаль, такі наслідки краснухи не лікуються і не компенсуються за рахунок додаткових фармакологічних чинників впливу.

Краснуха: лікування та симптоматична терапія

Якщо у дитини виявлено краснуха, лікування слід починати негайно. Науці поки не відомі специфічні лікарські засоби, які безпосередньо впливають на вірус краснухи. Тому в основному лікування здійснюється симптоматичне. основне завдання дільничного лікаря педіатра при цьому організація достатніх заходів для профілактики поширення інфекції серед дитячого та дорослого населення. Хвора дитина надзвичайно небезпечний.

Для дітей з ослабленим імунітетом рекомендується застосування інтерферону для посилення імунної реакції на вірус. Зазвичай таких дітей і малюків з важкими формами госпіталізують в інфекційні відділення. там вони перебувають під цілодобовим наглядом з боку лікаря.
легкі форми краснухи допускають їх лікування в домашніх умовах. Для адекватної терапії призначаються:

  • строгий постільний режим в період підвищення температури тіла;
  • обробка шкірних поверхонь в області висипань;
  • симптоматичне лікування у вигляді жарознижуючих препаратів, загальнозміцнюючих і вітамінних комплексів;
  • прийом препаратів, що стимулюють вироблення імунних тел.

Потрібне постійне провітрювання приміщень, де знаходиться хвора дитина. Вранці і ввечері проводиться вологе прибирання з використанням дезінфікуючих засобів. при перших ознаках ускладнень краснухи слід госпіталізувати малюка в спеціалізовані відділення. на весь час лікування дитина ізолюється від контакту з однолітками та оточуючими людьми. Членам сім'ї слід дотримуватися правил особистої гігієни, входити в приміщення до хворої дитини тільки в марлевій пов'язці.

Профілактика і щеплення проти краснухи

Щеплення проти краснухи — це єдиний дієвий спосіб профілактики спалахів цього інфекційного захворювання. Вакцина проти краснухи вперше вводиться малюкові у віці 1 року. Потім протягом життя потрібна повторна вакцинація проти краснухи у віці 6 і 15 років. Зазвичай в підлітковому віці вакцинації піддаються дівчата. Для хлопчиків у цьому віці краснуха вже не страшна. Дівчат підлітків прищеплюють з метою вироблення імунітету на період майбутніх вагітностей. У сучасній практиці використовується комбінований склад вакцини проти краснухи. У неї також входять ослаблені титри віспи, кору і паротиту. За даними досліджень стійкий імунітет до краснухи формується приблизно в 95% випадків чіткого дотримання календаря щеплень.

Інфекціоністи рекомендують в період планування вагітності робити проби на носійство вірусу краснухи і наявність в організмі жінки антитіл до нього. Якщо жінка дає серологическую позитивну реакцію, то необхідно проведення повторної вакцинації.Слід пам'ятати, що під час вже вагітність щеплення проти краснухи протипоказана. Це може завдати істотної шкоди плоду. Після того як вакцина від краснухи введена, не рекомендується запліднення протягом 90 днів. В цей же період не допускається годування грудьми.

Профілактика краснухи також полягає в проведенні санітарних епідеміологічних заходів у вогнищі інфекції. діти з підозрою на краснуху не допускаються в дитячий колектив. У приміщеннях, де утримуються діти необхідно проводити дворазову денну вологе прибирання, бажано проведення кварцування повітря в приміщеннях дитячих садків і ясел.

Особливу обережність слід проявляти по відношенню до дітей, у яких встановлено діагноз вродженої краснухи. Вони можуть бути активними носіями вірусу протягом перших 3 років свого життя. Перед відвідуванням даними дітьми дитячих дошкільних установ рекомендується проводити серологічні проби. При виділенні вірусу краснухи діти в дитячі садки не допускаються. Їм призначається лікування і вакцинація. Для дорослого населення профілактика краснухи повинна полягати в дотриманні правил особистої гігієни. Контроль рівня антитіл і імунних відповідей — радикальний спосіб не допустити внутрішньоутробного зараження краснухою плода.