Себорея: причини, симптоми, лікування. Огляд шампунів від лупи

Шкірні захворювання — це завжди великий стрес для людини. Приховати косметичні дефекти такого роду дуже важко, тому що вони дуже помітні навіть неозброєним оком. Одним з таких захворювань є себорея, що виявляється, зокрема, наявністю лупи. Про те, як і чим усунути прояви, викликані хворобою, розглянемо далі.

Себорея — що це таке?

Себорея — це дерматологічне захворювання отримало свою назву через поєднання двох слів латинського "sebum" — сало і грецького "rheo" — течу, в дослівному перекладі означає «салотеченіе». Поява у людини себореї пов'язано з порушенням роботи сальних залоз. Уражаються місця особливо багаті ними: голова, обличчя, природні складки шкіри. Внаслідок цього збою спостерігається підвищений виробництво шкірного сала і зміна його якості. Примітно, що у дітей ці залози функціонують слабо, тому це дерматологічне захворювання найбільш типово для молодих людей в період статевого дозрівання, коли сальні залози під впливом статевих гормонів починають інтенсивно працювати.

У нормі шкірне сало виконує кілька дуже важливих функцій для забезпечення життєдіяльності організму, розглянемо їх детальніше.

Функції шкірного сала

• Протимікробна дія — захищає організм від проникнення інфекції;

• Запобігає надмірне висихання, лущення і розтріскування шкірних покривів, оскільки шкірний жир завжди завдано тонким шаром на їх поверхню.

Через те, що шкірне сало при себореї виділяється не тільки в підвищеній кількості, а ще й зі зміненим складом, який зміщує pH шкіри в лужну сторону, у пацієнта виникає роздратування шкіри. Порушується екосистема кислотної (гідроліпідної) мантії шкіри. що може призвести до "розростання" умовно патогенної мікрофлори і сприяти приєднанню вторинної інфекції. Цей фактор значно обтяжує вплив себореї.

Разом з тим може спостерігатися випадання волосся з волосяних фолікулів внаслідок порушення поглинання ними поживних речовин. Відновлення їх нормального функціонування викликає серйозне утруднення, тому так важливо своєчасно поставити діагноз і почати адекватну терапію себореї на початковому етапі.

При цьому досить швидко настає інтенсивне порушення харчування волосяних сосочків і відновлення їх нормальної функції вже вкрай важко.

Причини появи себореї

Основна причина виникнення себореї полягає в тому, що підвищена продукція жиру спостерігається не тільки в спеціально пристосованому для цього утворення — сальних залозах, але і є порушенням діяльності всього організму. Тобто при цьому захворюванні жир виробляється усіма клітинами шкіри в цілому.

Через те, що це сало неповноцінне за складом, захисні властивості шкіри істотно знижуються. Це призводить до скупчення секрету в сальних протоках і поверхні шкірного покриву.

Найчастіше значну роль у розвитку цієї патології відіграють порушення в діяльності нервової і травної системи, а також гіповітаміноз (недостатність вітамінів групи В, А. С, Е).

Крім цього ослаблення імунної системи шкіри грає дуже важливу роль, оскільки умовно патогенні гриби — дріжджоподібні гриби пітіроспорума овалі (Pityrosporum Ovale), які в нормі живуть навколо гирла сальних залоз, починають неконтрольовано ділитися.

Роль порушень з боку ендокринної системи в розвитку себореї полягає в тому, що співвідношення між рівнем естрогену і андрогенів стає неправильним (відбувається підвищення рівня андрогенів і зниження естрогенів). Все це провокує сальні залози до розростання (гіперплазії) і збільшення обсягів виділяється секрету.

види себореї

Розглянемо які можуть бути види і підвиди у себорейного дерматиту.

Розрізняють суху, жирну і змішану різновиди себореї. У свою чергу, жирна може бути рідким і густий залежно від виділяється секрету.

жирна себорея

Жирна себорея найчастіше зустрічається серед інших видів. Для цієї форми характерно підвищене виділення шкірного сала. Шкіра при цьому червоніє, виглядає блискучою і набуває сіруватого відтінку. Через те, що на виділився жир краще сідають мікрочастинки пилу і бруду з навколишнього середовища відбувається забруднення (закупорювання) пір. Це призводить до того, що у людини з'являються вугри на обличчі.

Такі відкриті пори зі зім'ятим пилом, роговими лусочками і окислів жиром простіше називаються чорними точками. При цьому виді себореї бувають і білі вугри. Вони являють собою маленькі (не більше 1-2 міліметрів) вузлики. Вони можуть з'являтися на волосистій частині голови у вигляді жовтувато-сірих лусочок.Крім цього сальна залоза може інфікуватися бактеріями, що може привести до розвитку гнійного запального процесу, що призводить до розвитку себорейного дерматиту і себорейної екземи.

Прояв себореї волосистої частини голови супроводжується сильною лупою. Лупа з'являється при себореї в результаті злипання дрібних лусочок відшарованому епітелію
під дією надлишкового виділяється секрету сальних залоз волосистої частини голови.

Рідка форма жирної себореї

Найчастіше проявляється у дівчаток у віці від 10 до 14 років. Вона характеризується тим, що навіть при незначному натисканні, з місця найбільшого скупчення сальних залоз на обличчі, шкірне сало починає рясно виділятися у вигляді прозорої маслянистої рідини. Крім того, дуже швидко стають брудними і жирними волосся. У пацієнта може спостерігатися їх витончення аж до появи невеликих залисин.

Ця форма себорейного дерматиту небезпечна тим, що є великий ризик приєднання вторинної інфекції. Механізм проникнення інфекційних агентів буде схожим з появою чорних крапок.

Густа форма жирної себореї

Найчастіше реєструється у чоловіків, які досягли юнацького віку — 16-20 років. При цьому спостерігається зниження еластичності шкірного покриву. Шкіра стає щільною, а гирла сальних залоз розширюються. Для того щоб отримати секрет доведеться натискати на зони, багаті залозами, зі значним зусиллям. Цей вид себорейного дерматиту може ускладнюватися Атероми — круглими твердими конгломератами жиру. Це відбувається через порушення відтоку шкірного сала. Найбільш типовими місцями прояви цієї форми вважається спина, обличчя і груди.

Для жирної себореї характерний перехід з часом в суху форму.

суха себорея

Суха себорея з'являється внаслідок різкого зниження продукції секрету сальними залозами. Найчастіше зустрічається в дитячому віці через недостатнє розвитку сально-волосяного апарату шкіри. Вона може виникати як на шкірних покривах, так і на волосистій частині голови. Поверхневі шари епітелію слущеваются у вигляді дрібних сухих лусочок. На відміну від жирної себореї, при сухій формі волосся у хворих сухі, ламкі, з січеться кінчиками. Крім цього при сухій себореї відзначаються ділянки з ураженою шкірою — себореідамі (рожево-червоні плями).У хворих присутнє відчуття «стягання» шкіри, особливо після миття шкіри водою. Шкіра стає дуже сухою і схильної до лущення.

Обидві форми себореї можуть супроводжуватися сверблячкою. На руках і ногах, особливо на розгинальних поверхнях, а також на голові починають з'являтися білясті лусочки. Якщо їх акуратно зняти, то на цьому місці виявляється почервонілий ділянку шкіри.

змішана себорея

При змішаній себореї жирна форма найчастіше проявляється на обличчі, а суха вражає волосяну частину голови.

Фото різних видів себореї

Себорея шкіри обличчя